Objawy zakażenia wirusem HIV
Pierwsze objawy zakażenia wirusem HIV bardzo często przypominają objawy przeziębienia lub grypy. Natomiast typowe symptomy mogą pojawić się po bardzo długim czasie, nawet po kilku latach od zakażenia. W tym artykule przedstawiamy, jakie są objawy zakażenia wirusem HIV.
Objawy HIV pojawiają się zwykle po 2 – 6 tygodniach od dostania się wirusa do organizmu. W wyniku zakażenia spada ilość limfocytów T, odpowiedzialnych za układ odpornościowy, dlatego też pierwsze symptomy do złudzenia przypominają grypę. Należą do nich:
- ogólne osłabienie organizmu,
- gorączka, która nie przekracza 38,9 stopni Celsjusza,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- zapalenie gardła,
- czerwona wysypka, przypominająca odrę i obejmująca tułów, a kolejno rozprzestrzeniająca się na kończyny. Zwykle ma ona postać osutki plamisto-grudkowej, czasem pęcherzykowej,
- bóle stawów oraz mięśni,
- owrzodzenie błony śluzowej narządów płciowych zewnętrznych albo jamy ustnej.
Badania laboratoryjne mogą wykazać podwyższone OB oraz zwiększone wartości AST i ALT, a także mniejszą liczbę płytek krwi i białych krwinek. Objawy ostrej fazy zakażenia HIV utrzymują się zazwyczaj od 2 do kilku tygodni. Następnie samoistnie ustępują.
Warto wiedzieć, że na tym etapie wirus HIV nie jest wykrywalny przy pomocy testów serologicznych. Jest w tym czasie najbardziej zakaźny.
Objawy HIV w fazie przewlekłej
Po około 7-14 dniach zakażenie HIV przechodzi w etap bezobjawowy. Trwa on zwykle od 2, nawet do kilkunastu lat. Od ustąpienia ostrej fazy, HIV w pierwszych latach nie daje żadnych objawów. W tym czasie mogą jedynie utrzymywać się powiększone węzły chłonne. Pomimo tego poziom limfocytow w organizmie w dalszym ciągu spada, a chora osoba może zarażać kolejne.
Postępująca choroba w miarę upływu czasu wyniszcza organizm, a u osoby zarażonej mogą występować symptomy, które wskazują na zaawansowany etap choroby (nie są jednak dla niej typowe):
- powiększenie śledziony i wątroby,
- przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu,
- powiększone węzły chłonne,
- gorączka,
- zmniejszenie masy ciała,
- drożdżyca w jamie ustnej,
- zakażenia bakteryjne, grzybicze oraz wirusowe skóry i śluzówki, a także choroby nowotworowe skóry,
- zakażenia dróg oddechowych,
- zakażenia przewodu pokarmowego,
- nawracające infekcje wątroby,
- anoreksja,
- częste biegunki,
- zespół symptomów podobnych do mononukleozy, tj. bóle brzucha, stawów oraz mięśni, a także wysypka i biegunka.
Warto wiedzieć, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, objawy zakażenia HIV są takie same. Wczesne wykrycie zakażenia HIV (na etapie ostrej fazy), umożliwia szybkie wdrożenie leczenia. Postępująca choroba AIDS może wywołać nawet choroby nowotworowe. W tym czasie charakterystyczne jest występowanie chorób o ciężkim przebiegu. Często występują one równocześnie. Pełnoobjawowe AIDS zwykle prowadzi do śmierci.