Przejdź do treści

Światowy Dzień Walki z AIDS

to międzynarodowa akcja z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która towarzyszy nam już od ponad trzydziestu lat. Dlaczego jest to ważny dzień i kiedy obchodzimy światowy dzień walki z AIDS?

Światowy Dzień AIDS obchodzimy każdego roku 1 grudnia. Tego dnia na całym świecie, również w Polsce, odbywają się happeningi, konferencje i spotkania. Do akcji włączają się także liczne media. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pandemia HIV/AIDS jest uznawana za jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. W Polsce szacuje się, że zakażonych wirusem jest około 35 tysięcy ludzi, z czego ponad połowa jest tego nieświadoma i co bardzo niepokojące – odnotowuje się wzrost zakażeń. W Europie jest ponad 2 miliony takich osób, a na całym świecie – niemal 40 milionów. Zatem Światowy Dzień Walki z AIDS ma przede wszystkim wartość edukacyjną w zakresie profilaktyki tej choroby. To dlatego w tym czasie organizowane są akcje edukacyjne i kampanie multimedialne, a media wyświetlają reportaże związane z tą tematyką. Oczywiście kampanie społeczne są prowadzone nie tylko w tej jeden dzień w roku, jednak dzięki temu można na szeroką skalę zacząć uświadamiać społeczeństwo o istniejących zagrożeniach. A jest to istotne, choćby dlatego, że aż 97% zakażeń odnotowuje się obecnie w krajach nisko i średnio rozwiniętych, a aż połowa z nich to osoby młode przed 25 rokiem życia! Dlatego, choć problem nie jest niczym nowym to solidna edukacja zdrowotna, oparta na aktualnym stanie wiedzy medycznej jest koniecznością. Edukacja, która jest skierowana do ogółu społeczeństwa i porusza kwestie dotyczące czynników ryzyka, dróg zakażenia oraz możliwości leczenia.

Celem Światowego Dnia Walki z AIDS jest przełamywanie strachu, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorych na AIDS i zakażonych wirusem HIV. To też propagowanie konieczności otwartej rozmowy na temat profilaktyki chorób przenoszonych przede wszystkim drogą płciową. Tym bardziej że na problem ten jest narażony każdy, niezależnie od wieku, płci, orientacji seksualnej czy stylu życia. Nie mniej istotne jest też udzielanie informacji, gdzie można otrzymać profesjonalną pomoc w przypadku wątpliwości i pytań związanych z HIV/AIDS czy też z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. W Polsce są to dobrze działające rozwiązania systemowe, w tym możliwość wykonania bezpłatnych testów na HIV czy funkcjonowanie bezpłatnego telefonu zaufania.

1 grudnia i Światowy Dzień Walki z AIDS to także wsparcie dla osób chorych ich rodzin i przyjaciół, wyrażane poprzez noszenie na znak solidarności, charakterystycznej czerwonej wstążeczki. Ta czerwona kokardka to także symbol zaangażowania w walkę z AIDS. Z jej pomocą wyróżnia się ludzi, którzy w szczególny sposób zaangażowali się w walkę z chorobą, tych, którzy mają znaczący wkład w działania profilaktyczne czy też osoby, które podejmują działania poprawiające jakość życia chorych na AIDS i ludzi żyjących z HIV. Światowy Dzień AIDS również pamięć o ofiarach, dla których zapala się znicze i świece.